20 березня 2015 року в м.Хмельницькому відбулось обласне свято-конкурсу писанкарства «Подільська писанка», в якому взяли участь й вихованці гуртка "Писанкарство" Шепетівського міського ЦЕНТУМ. Балаховцева Ірина та Кобюк Марія, разом з керівником гуртка Семенишиною Ганною Валентинівною гідно презентували Шепетівку на цьому заході. Учениці підготували та оформили великодню композицію для виставки, яка проходила в рамках свята, а також взяли участь в особисто-командній першості з писанкарства, яка передбачала довільний розпис яєць та захист виконаних робіт. Юні писанкарки успішно справились із завданням та достойно презентували власні писанки, за що отримали схвальні відгуки журі конкурсу.
Знамениті у всьому світі українські писанки беруть свій початок від прадавніх вірувань нашого народу. Найперше яйце за легендою мало всередині не жовток з білком, а зародок цілого світу.
Розмальовані яйця — писанки присвячувалися сонцеві й весні, а розписували їх напередодні свята Пасхи. З тієї хвилини, коли на яйце наносився орнамент, воно переставало бути простим яйцем, а ставало святою писанкою. Бо ж були ці орнаменти не простими малюнками, а таємничими знаками, пов’язаними з магічними обрядами.
Важливо, що сьогодні ми відроджуємо традиційне писанкарство. На заняттях гуртка "Писанкарство" школярі навчаються писати писанки і дізнаються про значення того чи іншого символу, кольору. Заняття супроводжуються легендами пов’язаними з писанкарством та традиціями українського народу.
Уасниці із задоволенням поділились своїми враженнями від свята.
Балаховцева Ірина:
- На мою думку, такий конкурс стимулює нас, майбутнє і молоде покоління нашої держави до вивчення та продовження звичаїв , свят і обрядів українського народу.
Для своєї писанки під час конкурсу я обрала символ «дубового листя». У традиційній символіці писанкарства Дуб — символ сили, захисту, довголіття, вірності. У християнстві дуб — символ Христа, як сила що захищає у біді. Дуб шанували за довголіття, міцність, а дубова кора вважалася найкращою для лікування.
Кольорова гамма обрана мною теж за символічним тлумаченням. Вона підкреслює та підсилює символізм «дубового листя».
Білий – символ невинності, чистоти та радості. Він – нейтральний,в ньому – чарівна сила денного сонячного світла.
Жовтий,золотистий, оранжевий ,кольори писанки символізують тепло, надію, небесні світила, врожай в господарстві.
Червоний колір на писанках мабуть є найбільш багатозначним. Символізує добро, радість життя. З однієї сторони це символ любові, а з іншої – символ страждань.
Звичайно Подільська писанка в більшості районах має ніжний малюнок і стриманий колорит: основне місце в ньому належить чорному, червоному і білому кольорах.
Кобюк Марія:
- Я обрала для конкурсного написання писанки символ «Дерево життя», тому що одним із найпоширеніших символів на писанках, так само, як і рушниках, стінних розписах, килимах, посуді, є символ «Дерево життя», або, як його ще називають – «Вазонок».
Дерево життя – це і дерево роду, де кожна квіточка позначає якогось родича, а всі разом – втілення родоводу певної людини. Дерево-сім'ї – це стовбур з трьома гілочками: батько, матір, дитина.
На мою думку, що може бути сім'ї дорожче.
Сім'я – це слово нам багато чого скаже.
Сім'я нам з народження у шлях життя покаже.
Сім'я з нами поруч завжди і скрізь,
Вона багато значить в кожній долі.
Тут тебе чекають завжди з любов'ю,
І проводжають у путь з добром!
Любіть! І цінуєте щастя!
Воно народжується в сім'ї,
Що може бути її дорожче
На цій казковій землі.
Дані рядки зібрані мною із прочитаних віршів про сім’ю сучасних українських письменників.
Символічне значення кольорової гамми писанки пояснюється трактуванням кожного з кольорів.
Білий – символізує невинність, чистоту й радість.
Жовтий – символізує тепло, надію, небесні світила, врожай в господарстві.
Червоний – символізує добро, радість життя, силу.
Усе в сім'ї важливо: білий колір – радісь;
жовтий – тепло;
червоний – добро;
Сім’я – це маленька країна. В якій всі рівні, люблячі, щирі та взаємопов’язані.
Тепер дівчата з нетерпінням чекають підсумків конкурсу та сподіваються на гарний результат.
|